A szoptató anya étrendje

A szoptatás egész ideje alatt fontos az anya kiegyensúlyozott táplálkozása. Az anyatej összetétele igazodik a gyermek életkorához, igényeihez, és változik a napszakok szerint.

Az anya étrendje és a az anyatej összetétele

Az anya táplálkozása kutatások szerint szignifikánsan nem befolyásolja az anyatej főbb összetevőinek (fehérje, szénhidrát, zsír) összmennyiségét, azonban például a szírsavak arányát befolyásolja az anyai zsírfogyasztás. A minőségi táplálkozást folytató anyák tejében többféle zsírsav, többszörösen telítetlen zsírsav található, mint az alultáplált, éhező anyák tejében. A többszörösen telítetlen zsírsavak fontos szerepet töltenek be az idegrendszer fejlődésében.  A hosszabb ideig alultáplált anyák kevesebb tejet termelhetnek. Ezért is lényeges a megfelelő mennyiségű, minőségű táplálkozás. A tápanyagok pótlása az anyai étrendben a tejtermelés fokozódását segíti elő alultápláltságnál. Tévhit az, hogy egészséges anyának a teje nem elég „jó, laktató” a gyermeke számára.

Folyadék és energiaigény

A szoptatás időszakában a várandósság előttihez képest nagyjából 500-700 kcal-val nő az anya energiabevitele attól függően, hogy kizárólagosan szoptatja gyermekét, vagy már szilárd táplálékot is eszik. A folyadék igény is növekszik 2,5-2,7 literre. Az azonban tévhit, hogy minél többet iszik az anya annál több teje lesz. A szoptatás alatti testsúlycsökkentés lehetséges, a lassabb heti 0,5-1kg fogyás a javasolt, mely nem csökkenti a tejtermelést.  

A szoptatás alatti étrend alapjai

A legutóbbi csecsemő táplálási irányelv szerint „Az anyáknak a kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes táplálkozást kell javasolni. Nincs szükség semmilyen étel és ital tiltására addig, amíg a csecsemő tünet- és panaszmentes, kivéve a túlzott alkohol- és a koffein fogyasztása.”

Az anya bármit ehet, ugyanakkor lényeges a változatos, egészséges táplálkozás, friss szezonális zöldségek, gyümölcsök, teljeskiőrlésű gabonák, sovány húsok, halak, tejtermékek, tojás, vagy növényi fehérjék fogyasztása.

Hiba az anya étrendjéből megelőzésként bármilyen élelmiszer eltávolítása. A csecsemők „hasfájását”, hasi diszkomfortját nem az anya által elfogyasztott zöldségek okozzák, mivel a zöldségekben található élelmi rostok nem emészthetők az emberi szervezet számára, így a véráramba, illetve az anyatejbe nem tud átjutni. A rostokat az bélben élő, a bélflórához tartozó baktériumok bontják le, melynek során gázok keletkeznek, amik puffadást, hasi diszkomfortot okozhatnak az ételt elfogyasztó anyában, de nem a csecsemőjében. A szoptatás alatt nem kell kerülni a „K” betűs ételeket és a hüvelyeseket sem.

 Összefoglalás

A szoptatás alatt az egészséges szoptató anyának kiegyensúlyozott, változatos étrend javasolt, szükségtelen speciális diétát követnie. A felesleges, tévhiteken alapuló étrendi korlátozás aláássa az anyatejes táplálás sikerességét, rontja az anya életminőségét.

Ha kérdései vannak a szoptatásról, sírásról, kérje szoptatási szaktanácsadó, IBCLC segítségét. Amennyiben orvosa speciális diétát javasolt forduljon dietetikushoz

Összeállította: Gaborjákné Kovács Judit IBCLC szoptatási szaktanácsadó, szülő-csecsemő konzulens

Forrás:
R.A.Lawrence-R.M.Lawrence: Breastfeeding – A Guide for The Medical Profession 9th ed. 2021.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szakmai irányelve az egészséges csecsemő (0–12 hónapos)
K. Wambach, B. Spencer: Breastfeeding and Human Lactation 6th ed. 2019.