Mikor érdemes ultrahangvizsgálatra menni?

A szonográfia, más néven ultrahangvizsgálat, egy fájdalommentes, sugárzásmentes képalkotó eljárás, amely segítségével az orvosok valós időben vizsgálhatják a belső szerveket, szöveteket és ereket. Az ultrahangot széles körben alkalmazzák diagnosztikai célokra, legyen szó hasi panaszokról, ízületi problémákról vagy terhességi vizsgálatokról.

Milyen esetekben ajánlott az ultrahangvizsgálat?

Hasi és kismedencei ultrahang

Hasi fájdalmak, puffadás, emésztési problémák kivizsgálása

Máj, epehólyag, hasnyálmirigy és lép vizsgálata

Epekövek, vesekövek vagy gyulladás gyanúja

Vesék és húgyhólyag problémáinak vizsgálata

Méh és petefészek elváltozásainak kimutatása nőgyógyászati panaszok esetén

Prosztata és here ultrahang férfiaknál

Pajzsmirigy ultrahang

Megnagyobbodott pajzsmirigy (strúma) vagy göbök kimutatása

Pajzsmirigy működési zavarok hátterének vizsgálata

Gyulladásos állapotok, ciszták vagy daganatos elváltozások felismerése

Emlő ultrahang

Mellben tapintott csomók, fájdalom vagy egyéb elváltozások vizsgálata

40 év alatti nők számára elsődleges emlővizsgálat, 40 év felett mammográfia kiegészítéseként

Jóindulatú és rosszindulatú daganatok elkülönítése

Doppler ultrahang (Érdiagnosztika)

Visszérbetegségek és érszűkületek diagnosztizálása

Mélyvénás trombózis gyanúja esetén a vérkeringés vizsgálata

Nyaki erek ultrahangja stroke-megelőzés céljából

Végtagi keringési problémák kivizsgálása

Ízületi és lágyrész ultrahang

Ízületi gyulladások, kopások, folyadékgyülemek vizsgálata

Sportsérülések, izom- és szalagsérülések kimutatása

Csomók, ciszták, tályogok diagnosztizálása a bőr alatti szövetekben

Terhességi ultrahang

Magzat fejlődésének nyomon követése

Magzati szívhang és mozgások vizsgálata

A terhesség korai szakaszában a beágyazódás és az embrió életképességének ellenőrzése

Későbbi szakaszban anatómiai vizsgálatok és méhlepény állapotának ellenőrzése

A várandósság alatti ultrahang alapvető szerepet játszik a terhesség folyamatos nyomon követésében és a magzat fejlődésének ellenőrzésében. Az ultrahangvizsgálatok segítségével az orvosok és szonográfusok az alábbiakat figyelik és értékelik a terhesség különböző szakaszaiban:

I.trimeszteri genetikai szűrés

Az első trimeszteri ultrahangvizsgálatot a terhesség betöltött 12 hetétől(11 hét 6. nap tól) egészen a 13+6 napos terhességi hétig lehet elvégezni. Ennek a vizsgálatnak az a célja, hogy pon-osan meghatározza a terhesség korát, és segítsen a durvább fejlődési rendellenességek, illetve kromoszóma-rendellenességek gyanújának felismerésében. Emellett fontos információt nyújt a méhlepény elhelyezkedéséről is, amely később a szülés szempontjából is lényeges lehet.
Magzati méretek melyeket vizsgálunk: BPD-a magzati koponya két falcsont közötti távolsága, HC- a magzati koponya körfogata, AC. a magzati has körfogata, FL- a magzati comb hossza és a HUM- ami a magzati felkar hossza. Ezen kívül amit mérünk a CRL, azaz a magzati ülőmagasságot.
A vizsgálat egyik legfontosabb része a tarkóredő (nyaki redő, NT) mérésének elvégzése. A tarkóredő megvastagodása vagy emelkedett értéke szívfejlődési rendellenességekre, valamint a Down-, Patau- és Edwards-szindróma, illetve más kromoszóma-rendellenességek fokozott kockázatára utalhat.
Fontos tudni, hogy ez a vizsgálat hosszabb időt is igénybe vehet, így érdemes úgy készülni, hogy esetleg több időt kell a vizsgálaton tölteni. A különböző vizsgálati területek és síkok csak így válnak láthatóvá és mérhetővé. Ehhez pedig a magzatnak mozognia és forognia kell.

II. trimeszteri genetikai ultrahang szűrés

A vizsgálat célja a magzat aktuális méretének és növekedésének ellenőrzése, az anatómiájának áttekintése, valamint bizonyos fejlődési rendellenességek felismerése. Ezen kívül értékelik a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény elhelyezkedését, és a kismedencei szerveket. A vizsgálat hason keresztül történik, és legideálisabb időpontja a terhesség 18. hét +0 nap és 22. hét +0 nap közötti időszak.
A második trimeszteri ultrahang-szűrővizsgálat során mérhető a koponya vízszintes síkjának rövidebb átmérője (BPD), a fejkerület (HC), valamint több síkban vizsgálhatóak az agyi képletek, az arcon a szemüregek, az orr, a száj és a felső ajakív. A haskörfogat (AC) és a combcsont hossza (FL) is mérhető. Emellett több síkban ellenőrizhető a gerinc íve, megfigyelhetők a tüdők, a szív elhelyezkedése, mérete, üregei és kiáramlási pályái, valamint a gyomor és a húgyhólyag telődése. Vizsgálják a veséket, a rekeszt, a hasfal épségét, valamint a négy végtag három szegmentumát. Ezen kívül meghatározható a magzatvíz mennyisége és ellenőrizhető a méhlepény elhelyezkedése.

III. trimeszteri genetikai ultrahang szűrés

Az utolsó nagy genetikai ultrahang vizsgálat célja, hogy a korábbi ultrahangok eredményei alapján ellenőrizzük a magzat aktuális méretét és növekedését, valamint kiszűrjük az esetleges növekedési zavarokat, illetve azokat a magzati fejlődési rendellenességeket, amelyek a harmadik trimeszterben felismerhetők. Emellett értékeljük a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény elhelyezkedését és állapotát. A vizsgálat hason keresztül történik, és ideális időpontja a terhesség 30. hét +0 nap és 32. hét +0 nap közötti időszak.
A harmadik trimeszteri ultrahang-szűrővizsgálat során mérhető a koponya vízszintes síkjának rövidebb átmérője (BPD), a fejkerület (HC), valamint a haskörfogat (AC) és a combcsont hossza (FL). Emellett megtekinthetők a tüdők, a szív elhelyezkedése, mérete, üregei és kiáramlási pályái, valamint a gyomor és a húgyhólyag telődése. Vizsgálják a veséket, a rekeszt, és a hasfal épségét is. A magzatvíz mennyisége, a méhlepény elhelyezkedése, és a környező kismedencei szervek állapota szintén értékelésre kerül.

IV. Ultrahang szűrés

Ezen alkalom keretein belül a magzati méreteket ellenőrizzük, illetve a magzati keringést.

Magzati flowmetria

A flowmetria egy célzottabb vizsgálat, amely a méhlepény és a köldökzsinór állapotát, valamint a magzat keringését és vérellátottságát ellenőrzi. A magzat állapotát fontos mértékben befolyásolja a keringése. Ez a vizsgálat lehetőséget biztosít arra, hogy bizonyos kóros állapotokat időben felismerjünk.

Miért fontos a szakorvosi vizsgálat?

Az ultrahang segít időben felismerni és diagnosztizálni számos betegséget és elváltozást, amelyek korai kezelése kulcsfontosságú lehet a gyors gyógyulás érdekében. Mivel sugárzásmentes és fájdalommentes, kismamák, gyermekek és érzékenyebb páciensek számára is biztonságos vizsgálati módszer.
Ha bármilyen panaszt tapasztal, vagy szakorvosa ultrahangvizsgálatot javasolt, ne halogassa! Foglaljon időpontot még ma!

Hívjon minket

+3630 713 3133

Lépjen kapcsolatba velünk most! Szakértő csapatunk készen áll arra, hogy segítsen Önnek és családjának az egészséges és boldog jövő felé vezető úton. Minden kérdésére választ adunk, és személyre szabott támogatást nyújtunk a várandósságtól a kisgyermekkorig.

Segítünk önnek

Kérjen visszahivást

Szakembereink segítenek megtalálni Önnek a megfelelő szakrendelést!
Contact Form Demo

Válasszon orvosaink közül!

Minden orvosunk több éves szakmai tapasztalattal rendelkezik hazai és nemzetközi pályán is.